Denizli Yaşam Koçluğu

Dikkat Dağınıklığı Eğitimi

Denizli Dikkat Dağınıklığı Eğitimi

Dikkat Dağınıklığı Eğitimi

Dikkat Dağınıklı Nedir?

Bazen bir yazı okurken ya da bir iş yaparken odaklanmakta zorlanırız. Gün içerisinde yapmamız gereken şeyleri unutabilir, arkadaşlarımızla yaptığımız sohbet sırasında mevzuyu yakalamakta zorlanabiliriz. Bütün bunlar, dikkat dağınıklığı sorunu yaşadığımızın habercisidir. Yaşanılan bu basit sorun, çoğu zaman dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile karıştırılır. DEHB yaşayan biri dikkat dağınıklığına da sahipken sadece dikkat dağınıklığına sahip kişi hiperaktivite bozukluğuna da sahip olmak zorunda değildir.

Dikkat Dağınıklı Eğitimine Neden Katılmalıyım?

Çocukların ve yetişkinlerin dikkat ve algı konusunda sağlıklı bir şekilde gözlemlemek ve gelişimlerini takip edebilmek için, bir takım değerlendirme araçlarını bilmek ve bunların etkin bir şeklide kullanabilmek için yeterli donanım, bilgi ve beceriye sahip olmayı amaçlanmaktadır.

Dikkat Dağınıklı Eğitiminin İçeriği?

D2 Dikkat Testi: 9-60 yaş arasına uygulanan bir dikkat testidir. Test, seçici dikkati belirlemek için geliştirilmiştir. Ayrıca “psikomotor hız”, “gösterilen performansın kalitesi” gibi dikkatle ilgili becerilerde bu testte değerlendirilmektedir.

Frostig Gelişimsel-Görsel Algı Testi: Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 4 ile 8 yaş arasındaki çocuklar başta olmak üzere uygulanabilen bir görsel algı testidir.

Frankfurter Dikkat Testi: 60-72 ay arası çocukların dikkatini 90 saniyede değerlendirmek üzere planlanmış bir performans testidir.

Benton Görsel Bellek Testi: 8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir. Bireysel olarak uygulanan bir performans testi olup görsel belleğin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi: 5-11 yaş arasındaki çocuklara bireysel olarak uygulanır. Bu test, çocuklarda görsel motor algıyı değerlendirmek için gelişimsel bir test olarak kullanılmaktadır.

Burdon Dikkat Testi: Genellikle diğer testlerin uygulanamadığı yaş grubundaki çocuklara bireysel ya da grup olarak uygulanır.

Dikkat Dağınıklı Eğitimine Kimler Katılabilir?

  • Psikologlar, psikoloji öğrencileri
  • Psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunları, öğrencileri
  • Sosyal hizmet uzmanları, sosyoloji mezunları, öğrencileri
  • Özel eğitim mezunları, öğrencileri
  • Çocuk gelişimi mezunları, öğrencileri
  • Okul öncesi veya Anaokulu öğretmenleri, Sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenleri
  • Tıp ve Hemşirelik Mezunları
  • Psikiyatri hemşireleri ve çocuklarla çalışan veya kendini bu alanda geliştirmek isteyen öğretmenler, uzmanlar ve ilgili alanların lisans son sınıf öğrencileri için hazırlanmıştır
Not: EĞİTİME KATILMANIN HERHANGİ BİR MEZUNİYET ŞARTI YOKTUR
Eğitimi Al